🎄 Win a month in Italy for two — €10,000 · The Secret Italy Prize GO →
Akray arxeologik hududi — 96010 Palazzolo Acreide SR
← Back
Tarixiy Joylar 📍 96010 Palazzolo Acreide SR, Italy 204 views

Akray arxeologik hududi

Akray arxeologik maydoni qadimgi Yunoniston va Rim shaharlarining tarixi va madaniyati haqida hikoya qiluvchi ajoyib joy. Sitsiliyada joylashgan ushbu hudud asrlar davomida Akrayning ahamiyati va buyukligidan dalolat beruvchi yodgorliklar va inshootlarga to'la.Hududning diqqatga...

Photo · Ranja B.

Akray arxeologik hududi — 96010 Palazzolo Acreide SR, Italy.

Location
96010 Palazzolo Acreide SR
Type
Tarixiy Joylar
Opening hours
Weather now
↗ Directions

About Akray arxeologik hududi

Akray arxeologik hududi - 96010 Palazzolo Acreide SR | Secret World Trip Planner

Akray arxeologik maydoni qadimgi Yunoniston va Rim shaharlarining tarixi va madaniyati haqida hikoya qiluvchi ajoyib joy. Sitsiliyada joylashgan ushbu hudud asrlar davomida Akrayning ahamiyati va buyukligidan dalolat beruvchi yodgorliklar va inshootlarga to'la.Hududning diqqatga sazovor joylaridan biri miloddan avvalgi 4-asrga oid yunon teatri. Bu yaxshi saqlangan teatr Akrai aholisini drama va musiqa bilan ta'minladi. Yarim doira shaklidagi zinapoyalari va mahobatli tosh inshooti bilan teatr o‘yin-kulgi va xalq yig‘iladigan joy edi. Hatto bugungi kunda ham teatr yozgi tadbirlarda spektakl va shou uchun foydalaniladi va tarixiy muhitda noyob tajriba taqdim etadi.Teatr yonida bouleuterion joylashgan bo'lib, u Akrai senatining yig'ilish joyi bo'lib xizmat qilgan, "bule" deb nomlanadi. Bu joy shaharning siyosiy markazini ifodalagan bo'lib, u erda senat a'zolari jamiyat uchun muhim qarorlarni muhokama qilish va qabul qilish uchun yig'ilishdi. Bouleuterion yopiq inshoot bo'lib, unda kichik yarim doira shaklidagi orkestr va uchta xanjarda joylashgan o'rindiqlar joylashgan. Ushbu bino Akrai hayotida siyosiy ishtirokning muhimligini ko'rsatadi.Qadimgi ibodatxonalar Akray arxeologik hududining yana bir muhim qismidir. Ularning orasida sevgi va go'zallik ma'budasiga bag'ishlangan Afrodita ibodatxonasi joylashgan. Bu ma'bad xarobalarga aylangan bo'lsa ham, ustunlari va o'tmishdagi ulug'vorligining izlari bilan maftunkor manzarani taqdim etadi. Mintaqada kichik xudolar yoki mahalliy qahramonlarga sig'inishga bag'ishlangan yovvoyi ibodatxonalar ham mavjud bo'lib, ular Akray diniy an'analarining rang-barangligi va boyligiga hissa qo'shadi.Ushbu asosiy yodgorliklarga qo'shimcha ravishda, latomilar kabi boshqa qiziqarli tuzilmalar ham mavjud. Latomiyalar toshga qazilgan tosh karerlari bo'lib, ular qurilish toshlarini qazib olish uchun ishlatilgan. Ushbu latomalarning ba'zilarida Vizantiya davrida turar-joy yoki dafn bo'lib xizmat qilgan qazilgan vertikal devorlar va pollar mavjud.Qarag'ay o'rmonining nekropollari qabrlar va dafn etilgan yodgorliklar topilgan muhim dafn etilgan joyni anglatadi. Bu qoldiqlar qadimgi Akrayning dafn marosimlari va urf-odatlari haqida tasavvur beradi.Akray arxeologik hududi tarix va jozibaga to'la joy. Ibodatxonalar, teatr, bulyuterion va boshqa inshootlarni o'rganar ekansiz, siz ushbu qadimiy tsivilizatsiyaning kundalik hayoti va san'atiga sho'ng'ishingiz mumkin bo'ladi. Bu ming yillik xarobalar orasida sayr qilish va Akrayning gullagan davridagi ulug'vorligi va jo'shqinligini tasavvur qilish imkonini beradigan noyob tajriba. Ustunlar va me'moriy qoldiqlarni kuzatish sizga qadimgi quruvchilarning mahorati va mahoratini tushunishga yordam beradi, latomi va nekropol sizni Akrai jamiyatidagi hayot va o'lim haqida fikr yuritishga majbur qiladi.Arxeologik hududni o'rganar ekansiz, shaharning tarixiy tabaqalanishining izlarini ham ko'rishingiz mumkin. Tuzilmalarning arxitekturasi va tafsilotlarida yunon va rim ta'siri yaqqol namoyon bo'ladi, Vizantiya davri belgilari esa vaqt o'tishi bilan o'zgarish va davomiylikni ko'rsatadi.Akray arxeologik hududining atmosferasi noyobdir, bu sizga tarixga sho'ng'ish va qadimgi tsivilizatsiyalar evolyutsiyasini yaxshiroq tushunish imkonini beradi. Bu arxeologiya ixlosmandlarini, qiziquvchanlarni va tarix va madaniyatga qiziquvchilarni maftun qiladigan joy.E'tibor bering, hududga tashrif buyurganingizda, ushbu muhim tarixiy joylarni saqlab qolish va himoya qilish uchun belgilar va cheklovlarga rioya qiling. Qadimgi Akray sehridan bahramand bo'ling va bu ajoyib tsivilizatsiyaning mo''jizalarini o'rganib, o'z vaqtida orqaga qaytishga imkon bering.

Akray arxeologik hududi - 96010 Palazzolo Acreide SR | Secret World Trip Planner
Akray arxeologik hududi - 96010 Palazzolo Acreide SR | Secret World Trip Planner
Akray arxeologik hududi - 96010 Palazzolo Acreide SR | Secret World Trip Planner
Akray arxeologik hududi - 96010 Palazzolo Acreide SR | Secret World Trip Planner
✦ Secret World · suggested day

A perfect day in 96010 Palazzolo Acreide SR

Start with Akray arxeologik hududi, then continue with nearby places selected by Secret World.

  1. 01
    Morning
    Akray arxeologik hududi
    📍 96010 Palazzolo Acreide SR
    Start here
  2. 02
    Afternoon
    📍 17.1 km away

Collect this place

Turn places you discover into stamps in your Secret Passport.

Open Secret Passport →

Keep exploring · 96010 Palazzolo Acreide SR

Experiences nearby · 96010 Palazzolo Acreide SR

Powered by Viator

See more on Viator.com

Secret World @php $__al = $lang ?? app()->getLocale(); @endphp @if($__al === 'ko')숨겨진 명소, 진짜 이야기 — 여행을 계획하세요 @elseif($__al === 'ja')隠れた名所とリアルな物語 — 旅を計画しよう @elseHidden places, real stories — plan your trip@endif
@if($__al === 'ko')무료 앱 시작하기@elseif($__al === 'ja')無料アプリを入手@else Get the app @endif