🎄 Win a month in Italy for two — €10,000 · The Secret Italy Prize GO →
Berot — Distretto di Berat
← Back
Tarixiy Joylar 📍 Distretto di Berat, Albania 255 views

Berot

Shahar hayoti miloddan avvalgi 6-5 asrlarda Illyrian aholi punkti sifatida boshlangan. Keyinchalik, miloddan avvalgi 3-asrda u Antipatrea deb nomlanuvchi qal'a shahriga aylantirildi. Keyinchalik qal'a, ayniqsa muzakaj oilasining feodal hukmronligi davrida kengaytirildi. Qal'a ich...

Photo · Giovanna S.

Berot — Distretto di Berat, Albania.

Location
Distretto di Berat
Type
Tarixiy Joylar
Opening hours
Weather now
↗ Directions

About Berot

Berot - Distretto di Berat | Secret World Trip Planner

Shahar hayoti miloddan avvalgi 6-5 asrlarda Illyrian aholi punkti sifatida boshlangan. Keyinchalik, miloddan avvalgi 3-asrda u Antipatrea deb nomlanuvchi qal'a shahriga aylantirildi. Keyinchalik qal'a, ayniqsa muzakaj oilasining feodal hukmronligi davrida kengaytirildi. Qal'a ichida ular qimmatbaho freskalar va piktogrammalar bilan cherkovlar, shuningdek xattotlik maktabini qurdilar. Bugungi kunda noyob aholi hanuzgacha qal'a devorlari ichida yashaydilar. Eski shaharning uchta asosiy mahallasi Mangalemi, Gorica va qal'a, bu erda qal'aning o'zi joylashgan. Mangalemida, qal'a ostida, siz uylarning jabhalarining mashhur ko'rinishini ko'rishingiz mumkin, derazalar bir-birining ustida turganga o'xshaydi. Umuman olganda, an'anaviy uyning ikki qavati bor, u erda ikkinchisi taniqli va ko'plab kamberli derazalar va yog'och o'ymakorliklari mavjud. Tik tepalik bo'ylab qurilgan uylari bilan Mangalemining ko'rinishi Beratning yana bir nomi suzuvchi derazalar shahri bo'lishiga sabab bo'ladi.

Berot - Distretto di Berat | Secret World Trip Planner

Osum daryosi bo'ylab joylashgan Gorica uylari Mangalemi uylari joylashgan mahalla. 1780 yilda qurilgan gorikaning kemerli ko'prigi Gorikani Mangalemi bilan bog'lash uchun qurilgan go'zal me'moriy yodgorlikdir.

Berat qal'asidagi Vizantiya cherkovlarining ansambli favqulodda. Bunda oyoq qal'a, bor Vizantiya Jamoat Shën Mëhilli (Sankt Maykl), esa 13-asr Jamoat Shën Mariya e Vllahernës (Sankt Maryam Blachernae) , Jamoat Shën Triadha (Muqaddas uch Birlik), post-Vizantiya monumental Sobori Shën Mariya (Sankt Maryam) va boshqa ko'plab ibodatxonalar joylashgan qal'a.

Berot - Distretto di Berat | Secret World Trip Planner

Sh soborida 16-asrning mashhur ikonograflari: Onufri va uning o'g'li Nikollaning asarlari muzeyi joylashgan. Ko'rgazmada 100 dan ortiq piktogramma mavjud bo'lib, ular tarkibiga Joan va Unf kabi boshqa rassomlarning asarlari ham kiritilgan.

Bundan tashqari, Gorica'da Sh Monastryacn Spiridhoni (Sankt Spyridon) tashrif buyurishingiz mumkin. 1417-yilda Usmonlilar Beratni egalladilar va bu fath Mangalem quartierdagi Xhamia e Kuqe (qizil masjid), Xhamia e Plumbit (1555), Xhamia e beqar (Celibataires masjidi)(1872) qal'a ichidagi Xhamia e Kuqe (qizil masjid) kabi Islom diniga oid yodgorliklarni qurish bilan iz qoldirdi. shuningdek, Xhamia Mbret (Shoh masjidi) (16-asr) va Halveti Tekke yoki Tariqa o'rta asrlar markazida . Tashrif buyurishga arziydigan boshqa saytlar etnografik muzey, 18-asrda joylashgan. Bundan tashqari, Berat an'anaviy taomlari bilan mashhur. Maxalliy restoranlarda pula me p 'zgachirshshsh va o' Zgachirba e Tomorrit kabi mutaxassisliklarni tatib ko ' rish lozim. Shuningdek, Tomorrning Avliyo tog'iga tashrif buyurish taklif etiladi .

Berot - Distretto di Berat | Secret World Trip Planner
✦ Secret World · suggested day

A perfect day in Distretto di Berat

Start with Berot, then continue with nearby places selected by Secret World.

  1. 01
    Morning
    Berot
    📍 Distretto di Berat
    Start here
  2. 02
    Afternoon
    📍 19.5 km away

Collect this place

Turn places you discover into stamps in your Secret Passport.

Open Secret Passport →

Keep exploring · Distretto di Berat

Experiences nearby · Distretto di Berat

Powered by Viator

See more on Viator.com

Secret World @php $__al = $lang ?? app()->getLocale(); @endphp @if($__al === 'ko')숨겨진 명소, 진짜 이야기 — 여행을 계획하세요 @elseif($__al === 'ja')隠れた名所とリアルな物語 — 旅を計画しよう @elseHidden places, real stories — plan your trip@endif
@if($__al === 'ko')무료 앱 시작하기@elseif($__al === 'ja')無料アプリを入手@else Get the app @endif