🎄 Win a month in Italy for two — €10,000 · The Secret Italy Prize GO →
Džoserova pyramída — Al Giza Desert
← Back
Historické miesta 📍 Al Giza Desert, Egypt 113 views

Džoserova pyramída

V Sakkáre sa nachádza Džoserova pyramída, ktorá sa považuje za prvú pyramídu na svete a najstaršiu veľkú kamennú stavbu. Považuje sa aj za prvú pyramídu v Egypte, ktorá je vzorom a predchodcom ikonických pyramíd v Gíze. Džoserovu stupňovitú pyramídu postavil krátko pred rokom 260...

Photo · Bianca V.

Džoserova pyramída — Al Giza Desert, Egypt.

Location
Al Giza Desert
Type
Historické miesta
Opening hours
Weather now
↗ Directions

Objavte Džoserova pyramída

Džoserova pyramída - Al Giza Desert | Secret World Trip Planner

V Sakkáre sa nachádza Džoserova pyramída, ktorá sa považuje za prvú pyramídu na svete a najstaršiu veľkú kamennú stavbu. Považuje sa aj za prvú pyramídu v Egypte, ktorá je vzorom a predchodcom ikonických pyramíd v Gíze. Džoserovu stupňovitú pyramídu postavil krátko pred rokom 2600 pred n. l. Imhotep, veľký správca faraóna Džosera a kňaz. prvý architekt v histórii, ktorého meno poznáme, mal revolučný nápad postaviť mauzóleum Džosera, druhého faraóna tretej dynastie, ktorý vládol v rokoch 2665 až 2645 pred n. l.

Džoserova pyramída - Al Giza Desert | Secret World Trip Planner

*Veľký inovátor Imhotep sa rozhodol použiť kameň namiesto hlinených tehál a postaviť nie len jednu mastabu, ale šesť, jednu nad druhou, pričom každá ďalšia vrstva bola o 2 k menšia ako tá pod ňou.

*Na severnej strane pyramídy sa nachádza maľovaná Džoserova socha v životnej veľkosti, ktorá je umiestnená v Serdabe, kamennej schránke navrhnutej tak, aby umožnila ka (duchovi) mŕtveho kráľa komunikovať so svetom živých. Socha je replikou - originál sa nachádza v Egyptskom múzeu v Káhire.

Džoserova pyramída - Al Giza Desert | Secret World Trip Planner

*Niektoré z najstarších známych príkladov turistických graffiti z 12. storočia pred n. l. sa zachovali pod plexisklom v budovách východne od pyramídy.

ako aj skupina pevných budov, ktorých účelom bolo pripomínať sviatok Sed (hebr.) Heb Sed bol obrad, pri ktorom sa každých tridsať rokov vlády konali určité slávnosti s cieľom zregenerovať energiu panovníka, ktorý bol opäť korunovaný za kráľa Horného a Dolného Egypta.

Džoserova pyramída - Al Giza Desert | Secret World Trip Planner

Šesťdesiat metrov vysoký komplex pozostáva zo šiestich častí navrstvených na 28 metrov hlbokej a sedem metrov širokej hrobke. V strede pyramídy a v hĺbke 28 metrov sa nachádza komora, kde bol faraón Džoser pochovaný v 40-tonovom sarkofágu.

Ako však dostali taký ťažký sarkofág tak hlboko do stupňovitej pyramídy?

Nuž, ukázalo sa, že vedľa hlavnej šachty boli vykopané ďalšie dve paralelné. Hlavná šachta bola naplnená pieskom a sarkofág bol umiestnený na jej vrchole. Medzitým sa z paralelných šácht vyťažil piesok a sarkofág sa postupne spúšťal, až kým sa nedostal do hlavnej komory, ktorá bola uzavretá niekoľkými žulovými blokmi.

Žiaľ, ani takýto zázrak nie je odolný voči plynutiu času: po viac ako 4500 rokoch je prvá veľká pamiatka v dejinách Egypta vo vážnom ohrození.

Po 14 rokoch obnovy Egypt znovu otvoril Džoserovu stupňovitú pyramídu, V prvom štvrťroku 2020. V roku 2006 sa začal ambiciózny projekt Obnova Džoserovej stupňovitej pyramídy po desaťročiach zanedbávania a rizika zrútenia.

Hoci pyramídy v Gíze sú najznámejšie v Egypte, Džoserova stupňovitá pyramída v nekropole Sakkára, ktorá má osobitný význam.

✦ Secret World · suggested day

A perfect day in Al Giza Desert

Start with Džoserova pyramída, then continue with nearby places selected by Secret World.

  1. 01
    Morning
    Džoserova pyramída
    📍 Al Giza Desert
    Start here
  2. 02
    Afternoon
    📍 0 km away
  3. 03
    Evening
    📍 8.6 km away

Collect this place

Turn places you discover into stamps in your Secret Passport.

Open Secret Passport →

Keep exploring · Al Giza Desert

Experiences nearby · Al Giza Desert

Powered by Viator

See more on Viator.com

Secret World Hidden places, real stories — plan your trip
Get the app