🎄 Win a month in Italy for two — €10,000 · The Secret Italy Prize GO →
Marciano ustuni — İskenderpaşa
← Back
Tarixiy Joylar 📍 İskenderpaşa, Turkey 207 views

Marciano ustuni

Marsian ustuni, shuningdek, Qiz Tashi nomi bilan ham tanilgan, Turkiyaning Anqara shahrida joylashgan tarixiy yodgorlikdir. U o'z nomini uning qurilishiga buyruq bergan Rim imperatori Mark Avreliy nomidan olgan. Ustun milodiy 2-asrda qurilgan. imperatorning german qabilalariga qa...

Photo · Cory S.

Marciano ustuni — İskenderpaşa, Turkey.

Location
İskenderpaşa
Type
Tarixiy Joylar
Opening hours
Weather now
↗ Directions

About Marciano ustuni

Marciano ustuni - İskenderpaşa | Secret World Trip Planner

Marsian ustuni, shuningdek, Qiz Tashi nomi bilan ham tanilgan, Turkiyaning Anqara shahrida joylashgan tarixiy yodgorlikdir. U o'z nomini uning qurilishiga buyruq bergan Rim imperatori Mark Avreliy nomidan olgan. Ustun milodiy 2-asrda qurilgan. imperatorning german qabilalariga qarshi g‘alabalarini xotirlash uchun.Taxminan 15 metr balandlikdagi ustun oq marmardan qurilgan bo'lib, unda Mark Avreliyning harbiy yurishlari epizodlari tasvirlangan haykallar mavjud. Biroq, asrlar davomida bu haykallarning aksariyati shikastlangan yoki yo'qolgan. Hozirda ustun Anqara biznes maydonidagi jamoat parki ichida joylashgan."Qiz Tashi" nomi turkcha bo'lib, "qiz tosh" degan ma'noni anglatadi. Ommabop afsonaga ko'ra, agar qiz ustun tagidagi teshikdan o'tib ketsa, u erni topishda muvaffaqiyat qozonadi. Bu an'ana yillar davomida ko'plab yosh ayollarni ustunga tashrif buyurishga jalb qildi.Marcian ustuni Anqaraning ramzi va shaharning asosiy turistik diqqatga sazovor joyiga aylandi. Anadoludagi Rim davrining muhim yodgorligi ham hisoblanadi.

Marciano ustuni - İskenderpaşa | Secret World Trip Planner
✦ Secret World · suggested day

A perfect day in İskenderpaşa

Start with Marciano ustuni, then continue with nearby places selected by Secret World.

  1. 01
    Morning
    Marciano ustuni
    📍 İskenderpaşa
    Start here
  2. 02
    Afternoon
    📍 2.4 km away
  3. 03
    Evening
    📍 2.8 km away

Collect this place

Turn places you discover into stamps in your Secret Passport.

Open Secret Passport →

Keep exploring · İskenderpaşa

Experiences nearby · İskenderpaşa

Powered by Viator

See more on Viator.com

Secret World Hidden places, real stories — plan your trip
Get the app