🎄 Win a month in Italy for two — €10,000 · The Secret Italy Prize GO →
Museet för modern konst — Al Fayoum
← Back
Konst och museer 📍 Al Fayoum, Egypt 194 views

Museet för modern konst

Port Said Museum for Modern Art (El Nasr Museum for Modern Art) är ett museum för modern konst i Port Said i Egypten. Museet grundades 1961 och renoverades 2003.Museets samling omfattar verk av egyptiska och utländska konstnärer, bland annat målningar, skulpturer, grafik, fotogra...

Photo · Marta R.

Museet för modern konst — Al Fayoum, Egypt.

Location
Al Fayoum
Type
Konst och museer
Opening hours
Weather now
↗ Directions

Upptäck Museet för modern konst

Museet för modern konst - Al Fayoum | Secret World Trip Planner

Port Said Museum for Modern Art (El Nasr Museum for Modern Art) är ett museum för modern konst i Port Said i Egypten. Museet grundades 1961 och renoverades 2003.Museets samling omfattar verk av egyptiska och utländska konstnärer, bland annat målningar, skulpturer, grafik, fotografier och installationer. Här visas verk av några av Egyptens viktigaste moderna konstnärer, till exempel Gazbia Sirry, Abdel Hadi Al-Gazzar och Seif Wanly.Museet är också värd för tillfälliga utställningar och workshops för lokala konstnärer samt utbildningsprogram för allmänheten. Museets struktur är utformad så att maximalt naturligt ljus kommer in i utställningsgallerierna, vilket skapar en idealisk miljö för att visa upp konstverk.Dessutom ligger museet bekvämt beläget nära andra kulturella attraktioner i Port Said, till exempel Port Saids offentliga bibliotek och National Museum of Navigation and History of the Suez Canal.

Experiences nearby · Al Fayoum

Powered by Viator

See more on Viator.com

Secret World Hidden places, real stories — plan your trip
Get the app