🎄 Win a month in Italy for two — €10,000 · The Secret Italy Prize GO →
Pissaladière — Saint-Tropez
← Back
Tipična Jela 📍 Saint-Tropez, France 169 views

Pissaladière

Pissaladière je tipičan kulinarski specijalitet regije Provanse, uključujući Saint-Tropez. To je vrsta pite koja je slična pizzi, ali sa kombinacijom sastojaka koji je čine jedinstvenom. Evo nekoliko informacija o Pissaladièreu:Osnova Pissaladière-a se obično pravi od lisnatog ti...

Photo · Federica M.

Pissaladière — Saint-Tropez, France.

Location
Saint-Tropez
Type
Tipična Jela
Opening hours
Weather now
↗ Directions

About Pissaladière

Pissaladière - Saint-Tropez | Secret World Trip Planner

Pissaladière je tipičan kulinarski specijalitet regije Provanse, uključujući Saint-Tropez. To je vrsta pite koja je slična pizzi, ali sa kombinacijom sastojaka koji je čine jedinstvenom. Evo nekoliko informacija o Pissaladièreu:Osnova Pissaladière-a se obično pravi od lisnatog tijesta ili kvasnog tijesta, koje se razvalja u pravougaoni ili okrugli oblik. Podloga je zatim prelivena izdašnim slojem karamelizovanog luka, koji jelu daje slatkast i pikantan ukus.Posebnost Pissaladièrea je dodatak inćuna i crnih maslina. Inćuni su raspoređeni u uredne redove po površini pite, dajući joj slani ukus i dašak umamija. Crne masline, očišćene od koštica i prepolovljene, posipaju se preko luka, dodajući dašak gorčine i vizuelni kontrast.Još jedan ključni sastojak u pripremi Pissaladière je pissalat, umak napravljen od inćuna, bijelog luka, maslinovog ulja i začina. Tradicionalno, pisalat se razmazuje po podlozi prije dodavanja luka, dajući jelu prepoznatljiv slan okus.Pissaladière se obično peče u pećnici dok podloga ne postane zlatna i hrskava, a okusi različitih sastojaka se spoje u ukusnu kombinaciju.Pissaladière se često služi kao predjelo ili glavno jelo u Provansi. Može se uživati u toplom ili na sobnoj temperaturi. Njegova svestranost čini ga pogodnim za različite prilike, kao što su piknici, zabave ili jednostavno kao kulinarski užitak tokom dana uz more.Recept za Pissaladière može se malo razlikovati od mjesta do mjesta, ali upotreba karameliziranog luka, inćuna i crnih maslina ostaje uobičajen element. Riječ je o jelu koje predstavlja tradicionalnu kuhinju Provanse i koje odražava autentične okuse ovog kraja.Kada posjetite Saint-Tropez ili druge provansalske lokacije, Pissaladière je jelo koje svakako vrijedi probati. To je jedinstveno iskustvo okusa koje vam omogućava da uronite u bogatu kulinarsku tradiciju ove šarmantne francuske regije.

Pissaladière - Saint-Tropez | Secret World Trip Planner
✦ Secret World · suggested day

A perfect day in Saint-Tropez

Start with Pissaladière, then continue with nearby places selected by Secret World.

  1. 01
    Morning
    Pissaladière
    📍 Saint-Tropez
    Start here
  2. 02
    Afternoon
    📍 0 km away
  3. 03
    Evening
    📍 5.2 km away

Collect this place

Turn places you discover into stamps in your Secret Passport.

Open Secret Passport →

Keep exploring · Saint-Tropez

Experiences nearby · Saint-Tropez

Powered by Viator

See more on Viator.com

Secret World Hidden places, real stories — plan your trip
Get the app