🎄 Win a month in Italy for two — €10,000 · The Secret Italy Prize GO →
Qyteti i rëndë — Distretto di Berat
← Back
Vende Historike 📍 Distretto di Berat, Albania 168 views

Qyteti i rëndë

Qyteti i Beratit ma ka vjedhur zemrën. Një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, qyteti strehon një kështjellë të lashtë, rrugica, kodra piktoreske dhe ka origjinë që daton 2400 vjet më parë. Qyteti i vjetër është si një set filmi, plot rrugica dhe hardhi, shtëpi të vjetra, o...

Photo · Stella O.

Qyteti i rëndë — Distretto di Berat, Albania.

Location
Distretto di Berat
Type
Vende Historike
Opening hours
Weather now
↗ Directions

About Qyteti i rëndë

Qyteti i rëndë - Distretto di Berat | Secret World Trip Planner

Qyteti i Beratit ma ka vjedhur zemrën. Një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, qyteti strehon një kështjellë të lashtë, rrugica, kodra piktoreske dhe ka origjinë që daton 2400 vjet më parë. Qyteti i vjetër është si një set filmi, plot rrugica dhe hardhi, shtëpi të vjetra, oborre dhe i populluar nga vetëm rreth 100 njerëz.“Qyteti më i ri” ka dy anë, historikisht. Mangalam, zona tradicionale myslimane, shtrihet në veri të lumit, dhe Gorica, zona e krishterë, është në jug të lumit. Njëra është një mrekulli arkitekturore që pret "Kodrën e Mijë dritareve" (sipër) e përbërë nga shtëpi të vendosura në një kodër pa rrugë - vetëm hapa dhe shtigje. Tjetra është një kodër madhështore me ullinj. U ulëm në një restorant në një kodër që dominonte lumin Osum dhe ultësirën e Myzeqesë. Isha i magjepsur nga admirimi i tokës dhe i historisë së saj, dhe ndërsa shikoja kodrën e njëmijë dritareve, nuk mund të mos pyesja veten se çfarë bisedash po zhvilloheshin brenda atyre dritareve.

Qyteti i rëndë - Distretto di Berat | Secret World Trip Planner
✦ Secret World · suggested day

A perfect day in Distretto di Berat

Start with Qyteti i rëndë, then continue with nearby places selected by Secret World.

  1. 01
    Morning
    Qyteti i rëndë
    📍 Distretto di Berat
    Start here
  2. 02
    Afternoon
    📍 19.5 km away

Collect this place

Turn places you discover into stamps in your Secret Passport.

Open Secret Passport →

Keep exploring · Distretto di Berat

Experiences nearby · Distretto di Berat

Powered by Viator

See more on Viator.com

Secret World @php $__al = $lang ?? app()->getLocale(); @endphp @if($__al === 'ko')숨겨진 명소, 진짜 이야기 — 여행을 계획하세요 @elseif($__al === 'ja')隠れた名所とリアルな物語 — 旅を計画しよう @elseHidden places, real stories — plan your trip@endif
@if($__al === 'ko')무료 앱 시작하기@elseif($__al === 'ja')無料アプリを入手@else Get the app @endif