🎄 Win a month in Italy for two — €10,000 · The Secret Italy Prize GO →
Satul Hauz Khas — New Delhi
← Back
Altele 📍 New Delhi, India 229 views

Satul Hauz Khas

Satul Hauz Khas este un cartier istoric din Delhi, cunoscut pentru străzile sale înguste, clădirile istorice și scena culturală plină de viață. Cartierul este situat în sudul Delhi, în apropiere de lacul Hauz Khas, și este una dintre cele mai populare destinații pentru tineri și...

Photo · Claudia S.

Satul Hauz Khas — New Delhi, India.

Location
New Delhi
Type
Altele
Opening hours
Weather now
↗ Directions

Descoperă Satul Hauz Khas

Satul Hauz Khas - New Delhi | Secret World Trip Planner

Satul Hauz Khas este un cartier istoric din Delhi, cunoscut pentru străzile sale înguste, clădirile istorice și scena culturală plină de viață. Cartierul este situat în sudul Delhi, în apropiere de lacul Hauz Khas, și este una dintre cele mai populare destinații pentru tineri și artiști din oraș.Numele "Hauz Khas" înseamnă "rezervor regal" în limba persană și este legat de marele baraj construit în zonă în secolul al XIII-lea de către sultanul Allauddin Khilji. Barajul, cunoscut sub numele de "Hauz Khas", a fost folosit pentru a stoca apă și pentru a iriga câmpurile din jur.Cartierul satului Hauz Khas Village a fost renovat în ultimele decenii, devenind un important centru cultural și artistic al orașului Delhi. Cartierul găzduiește numeroase galerii de artă, buticuri de modă, cafenele, restaurante și baruri la modă, ceea ce îl face un loc minunat pentru a petrece o seară cu prietenii.Unul dintre punctele de atracție ale satului Hauz Khas este Complexul Hauz Khas, un complex de clădiri istorice care datează din secolul al XIV-lea și care adăpostește o moschee, un mausoleu și un rezervor de apă. Complexul a fost renovat și deschis publicului în anii 1980, devenind astfel unul dintre cele mai vizitate locuri din district.Cartierul Hauz Khas Village este, de asemenea, renumit pentru viața de noapte plină de viață, cu numeroase baruri și restaurante care oferă o gamă largă de cocktailuri, beri și mâncăruri internaționale. Cartierul este deosebit de popular printre tineri și studenți, care îl aleg pentru a petrece o seară distractivă și lipsită de griji.Hauz Khas Village este un loc plin de viață și interesant de vizitat dacă doriți să descoperiți cultura și atmosfera din Delhi. Cartierul oferă o gamă largă de experiențe, de la cumpărături la galerii de artă și restaurante și baruri la modă. În plus, cartierul este, de asemenea, un punct de plecare excelent pentru a vizita Complexul Hauz Khas și pentru a descoperi istoria străveche a orașului Delhi.

Satul Hauz Khas - New Delhi | Secret World Trip Planner
✦ Secret World · suggested day

A perfect day in New Delhi

Start with Satul Hauz Khas, then continue with nearby places selected by Secret World.

  1. 01
    Morning
    Satul Hauz Khas
    📍 New Delhi
    Start here
  2. 02
    Afternoon
    📍 3.9 km away
  3. 03
    Evening
    📍 6.8 km away

Collect this place

Turn places you discover into stamps in your Secret Passport.

Open Secret Passport →

Keep exploring · New Delhi

Experiences nearby · New Delhi

Powered by Viator

See more on Viator.com

Secret World Hidden places, real stories — plan your trip
Get the app