🎄 Win a month in Italy for two — €10,000 · The Secret Italy Prize GO →
Πλανητάριο Ludiver — La Hague
← Back
Άλλα 📍 La Hague, France 142 views

Πλανητάριο Ludiver

Το Planétarium Ludiver είναι ένα αστρονομικό κέντρο προβολής που βρίσκεται στη γαλλική περιοχή της Νορμανδίας, συγκεκριμένα στην Tonneville, στα περίχωρα του Cherbourg-en-Cotentin. Το κέντρο άνοιξε το 1992 και ανακαινίστηκε το 2017 για να προσφέρει στους επισκέπτες μια ακόμη πιο...

Photo · Annalisa P.

Πλανητάριο Ludiver — La Hague, France.

Location
La Hague
Type
Άλλα
Opening hours
Weather now
↗ Directions

Ανακαλύψτε Πλανητάριο Ludiver

Πλανητάριο Ludiver - La Hague | Secret World Trip Planner

Το Planétarium Ludiver είναι ένα αστρονομικό κέντρο προβολής που βρίσκεται στη γαλλική περιοχή της Νορμανδίας, συγκεκριμένα στην Tonneville, στα περίχωρα του Cherbourg-en-Cotentin. Το κέντρο άνοιξε το 1992 και ανακαινίστηκε το 2017 για να προσφέρει στους επισκέπτες μια ακόμη πιο καθηλωτική και διαδραστική εμπειρία.Το Planétarium Ludiver διαθέτει αρκετές αίθουσες εκθέσεων αφιερωμένες στην ιστορία της αστρονομίας, την εξέλιξη του ηλιακού συστήματος και τις διαστημικές αποστολές. Ειδικότερα, η "Salle des Planètes" είναι μία από τις πιο ενδιαφέρουσες αίθουσες, όπου μπορεί κανείς να παρατηρήσει πιστές αναπαραγωγές πλανητών του ηλιακού συστήματος και να ανακαλύψει τα κύρια χαρακτηριστικά τους.Αλλά η πραγματική ατραξιόν του Planétarium Ludiver είναι το πλανητάριό του, ένα από τα μεγαλύτερα στην Ευρώπη, με διάμετρο 12 μέτρων και θόλο 360 μοιρών που προβάλλει εικόνες υψηλής ευκρίνειας του νυχτερινού ουρανού και των μακρινών γαλαξιών. Οι παραστάσεις στο πλανητάριο είναι ιδιαίτερα ελκυστικές και διαδραστικές, χάρη στη χρήση τεχνολογίας αιχμής, όπως 3D και ειδικών εφέ.Το κέντρο διοργανώνει επίσης δραστηριότητες για παιδιά, όπως εκπαιδευτικά εργαστήρια και διαδραστικά παιχνίδια, και προσφέρει στους επισκέπτες την ευκαιρία να παρατηρήσουν τον νυχτερινό ουρανό μέσω τηλεσκοπίων και αστρονομικών οργάνων.Συνοψίζοντας, το Planétarium Ludiver είναι ένα πολύ ενδιαφέρον και συναρπαστικό επιστημονικό κέντρο όπου μπορείτε να ανακαλύψετε τα μυστικά της αστρονομίας και να βυθιστείτε στην ομορφιά του σύμπαντος.

Πλανητάριο Ludiver - La Hague | Secret World Trip Planner

Experiences nearby · La Hague

Powered by Viator

See more on Viator.com

Secret World Hidden places, real stories — plan your trip
Get the app