🎄 Win a month in Italy for two — €10,000 · The Secret Italy Prize GO →
Τα Σιντριβάνια της Κλημεντίνης — Chiesa di S. Maria della Cima
← Back
Κρήνες, Πλατείες & Γέφυρες 📍 Chiesa di S. Maria della Cima, Italy 209 views

Τα Σιντριβάνια της Κλημεντίνης

Τα σιντριβάνια Clementine είναι ένα συγκρότημα σιντριβανιών και αποτελούν ένα από τα κύρια σημεία ενδιαφέροντος της πόλης. και αντιπροσωπεύουν ένα σημαντικό παράδειγμα υδραυλικής αρχιτεκτονικής του 16ου αιώνα. Τα σιντριβάνια πήραν το όνομά τους από τον Πάπα Κλήμη Η', ο οποίος διέ...

Photo · Maria S.

Τα Σιντριβάνια της Κλημεντίνης — Chiesa di S. Maria della Cima, Italy.

Location
Chiesa di S. Maria della Cima
Type
Κρήνες, Πλατείες & Γέφυρες
Opening hours
Weather now
↗ Directions

Ανακαλύψτε Τα Σιντριβάνια της Κλημεντίνης

Τα Σιντριβάνια της Κλημεντίνης - Chiesa di S. Maria della Cima | Secret World Trip Planner

Τα σιντριβάνια Clementine είναι ένα συγκρότημα σιντριβανιών και αποτελούν ένα από τα κύρια σημεία ενδιαφέροντος της πόλης. και αντιπροσωπεύουν ένα σημαντικό παράδειγμα υδραυλικής αρχιτεκτονικής του 16ου αιώνα. Τα σιντριβάνια πήραν το όνομά τους από τον Πάπα Κλήμη Η', ο οποίος διέταξε? κατασκευή τους το 1596 για να παρέχουν επαρκή ύδρευση στην πόλη. Το έργο ανατέθηκε στον αρχιτέκτονα Domenico Fontana, επίσης διάσημο για το έργο του στο Βατικανό. Τα σιντριβάνια Clementine βρίσκονται στην Piazza della Fontana, στο ιστορικό κέντρο του Genzano.

Αποτελούνται από δύο μεγάλες ορθογώνιες πέτρινες λεκάνες, διακοσμημένες με γλυπτικά στοιχεία και ανάγλυφα. Στο κέντρο των δεξαμενών βρίσκονται δύο ομάδες αγαλμάτων, που απεικονίζουν αλληγορίες αφθονίας και γονιμότητας. Οι κρήνες Clementine τροφοδοτούνται από ένα σύστημα υδραγωγείων που μεταφέρουν νερό από μια φυσική πηγή που βρίσκεται κοντά. Το νερό ρέει από τα στόμια των αγαλμάτων, δημιουργώντας μια υποβλητική παράσταση πίδακες νερού που αναμειγνύονται και αντανακλούν στις υποκείμενες δεξαμενές.

Εκτός από την αισθητική τους αξία, τα σιντριβάνια Clementine έχουν και πρακτική λειτουργία, παρέχοντας πόσιμο νερό στον ντόπιο πληθυσμό. Κατά τη διάρκεια των αιώνων, τα σιντριβάνια έχουν αποκατασταθεί και συντηρηθεί για να διατηρηθεί η ακεραιότητά τους. και εξασφαλίστε τη συνεχή ροή του νερού.

Σήμερα, τα σιντριβάνια Clementine είναι τόπος συνάντησης και διέλευσης για κατοίκους και επισκέπτες του Genzano. Κατα την διαρκεια των ΔΙΑΚΟΠΩΝ; χώρους, όπως η περίφημη Infiorata του Genzano, τα σιντριβάνια είναι διακοσμημένα με λουλούδια και χρωματιστά πέταλα, δημιουργώντας ένα ακόμα πιο εντυπωσιακό σενάριο. υποβλητικό και συναρπαστικό. Τα σιντριβάνια Clementine αντιπροσωπεύουν μια σημαντική ιστορική και καλλιτεχνική κληρονομιά για το Genzano, μαρτυρία του μεγαλείου της πόλης. αναγεννησιακών υδραυλικών έργων. Η ομορφιά και η ιστορία τους τα καθιστούν ένα μέρος που πρέπει να επισκεφθείτε για όσους επιθυμούν να βυθιστούν στον πολιτισμό και την τέχνη της περιοχής του Λάτσιο.

✦ Secret World · suggested day

A perfect day in Chiesa di S. Maria della Cima

Start with Τα Σιντριβάνια της Κλημεντίνης, then continue with nearby places selected by Secret World.

  1. 01
    Morning
    Τα Σιντριβάνια της Κλημεντίνης
    📍 Chiesa di S. Maria della Cima
    Start here
  2. 02
    Afternoon
    📍 9.2 km away
  3. 03
    Evening
    📍 18.8 km away

Collect this place

Turn places you discover into stamps in your Secret Passport.

Open Secret Passport →

Keep exploring · Chiesa di S. Maria della Cima

Experiences nearby · Chiesa di S. Maria della Cima

Powered by Viator

See more on Viator.com

Secret World @php $__al = $lang ?? app()->getLocale(); @endphp @if($__al === 'ko')숨겨진 명소, 진짜 이야기 — 여행을 계획하세요 @elseif($__al === 'ja')隠れた名所とリアルな物語 — 旅を計画しよう @elseHidden places, real stories — plan your trip@endif
@if($__al === 'ko')무료 앱 시작하기@elseif($__al === 'ja')無料アプリを入手@else Get the app @endif