🎄 Win a month in Italy for two — €10,000 · The Secret Italy Prize GO →
Gorzente Lakes Trail — Laghi del Gorzente
← Back
Orörd natur 📍 Laghi del Gorzente, Italy 172 views

Gorzente Lakes Trail

Sentiero Naturalistico dei Laghi del Gorzente är en vandringsled i naturen som ligger i det liguriska inlandet, några kilometer från Genua. Stigen slingrar sig i cirka 8 km genom kastanje-, bok- och granskogar, följer Gorzente-flodens lopp och når tre alpina sjöar av glaciärt urs...

Photo · Lia C.

Gorzente Lakes Trail — Laghi del Gorzente, Italy.

Location
Laghi del Gorzente
Type
Orörd natur
Opening hours
Weather now
↗ Directions

Upptäck Gorzente Lakes Trail

Gorzente Lakes Trail - Laghi del Gorzente | Secret World Trip Planner

Sentiero Naturalistico dei Laghi del Gorzente är en vandringsled i naturen som ligger i det liguriska inlandet, några kilometer från Genua. Stigen slingrar sig i cirka 8 km genom kastanje-, bok- och granskogar, följer Gorzente-flodens lopp och når tre alpina sjöar av glaciärt ursprung: Lago Verde, Lago delle Lame och Lago della Lavagna.Rutten är av medelhög svårighetsgrad och lämpar sig för naturälskare som vill tillbringa en dag i det fria, långt från stadens stress och hektiska tempo. Längs leden kan du beundra hisnande landskap, vattenfall och kristallklara bäckar samt den lokala floran och faunan, inklusive rävar, vildsvin, örnar och olika fågelarter.Naturleden Gorzente Lakes Nature Trail erbjuder också möjlighet till sportaktiviteter som vandring, bergsklättring, mountainbike och fågelskådning. Dessutom finns det flera picknick- och campingplatser längs leden, där det är möjligt att stanna upp och njuta av landskapets skönhet.Sammanfattningsvis är Gorzente Lakes Nature Trail ett idealiskt resmål för dem som vill fördjupa sig i orörd natur och upptäcka dolda hörn av skönhet i det liguriska inlandet, bara några kilometer från Genua.

Gorzente Lakes Trail - Laghi del Gorzente | Secret World Trip Planner
Gorzente Lakes Trail - Laghi del Gorzente | Secret World Trip Planner
✦ Secret World · suggested day

A perfect day in Laghi del Gorzente

Start with Gorzente Lakes Trail, then continue with nearby places selected by Secret World.

  1. 01
    Morning
    Gorzente Lakes Trail
    📍 Laghi del Gorzente
    Start here
  2. 02
    Afternoon
    📍 4.5 km away
  3. 03
    Evening
    📍 7.4 km away

Collect this place

Turn places you discover into stamps in your Secret Passport.

Open Secret Passport →

Keep exploring · Laghi del Gorzente

Experiences nearby · Laghi del Gorzente

Powered by Viator

See more on Viator.com

Secret World @php $__al = $lang ?? app()->getLocale(); @endphp @if($__al === 'ko')숨겨진 명소, 진짜 이야기 — 여행을 계획하세요 @elseif($__al === 'ja')隠れた名所とリアルな物語 — 旅を計画しよう @elseHidden places, real stories — plan your trip@endif
@if($__al === 'ko')무료 앱 시작하기@elseif($__al === 'ja')無料アプリを入手@else Get the app @endif